ГО "АВТР"

lviv

ВРАЖЕННЯ ПРО СТАЖУВАННЯ У М. ЛЬВОВІ

Ягупова Татяна :  Хочу поділитися враженнями про стажування у м. Львові 27-30 січня 2016 року.

Враження про стажування у м. Львові

 

Я поїхала на стажування до м. Львів в рамках проекту «Українська регіональна платформа громадських ініціатив», що підтримується Європейською Комісією, загальноукраїнське адміністрування проекту здійснює ГО Центр “Жіночі перспективи”. У Донецькій та Луганській областях конкурс адмініструє Донецька обласна організація ВГО «Комітет виборців України». Проект «Школа соціальної мобілізації , вчимося створювати та контролювати зміни» здійснюється в місті Артемівськ громадською організацією «Асоціація «Відродження та Розвиток».

         Організаторами стажування, громадською організацією «Жіночі перспективи», учасників було розміщено в готелі «Львів», що знаходиться в центрі Львова. Перший день було присвячено знайомству учасників.

Максимович Любов Володимирівна, голова ГО «Жіночі перспективи», розпочала зустріч з розповіді про свою організацію, яка працює вже 17 років.

Стажування організовано в рамках проекту «Українська регіональна платформа громадських перспектив» (саме цей проект (120 сторінок англійською мовою) та проект Громадського телебачення були обрані Євросоюзом/Єврокомісією в України з 24 проектів. Єврокомісією враховувались критерії ГО: незалежний фінансовий аудит, наявність досвіду, вміння адмініструвати, досвід надання мікрогрантів, можливість внести кошти).

Основні цілі проекту:

 1. Зміцнення та поліпшення організаційної стійкості та нарощуванню нових ініціатив сільських НДО (планується надати 80 грантів. Рекомендовано лобіювати та ініціювати у себе на місцях).
 2. Зниження рівня стереотипів і непорозуміння між різними регіонами (спільні проекти Схід-Захід; створення грантоутримувачами своєї мережі/коаліції; проведення протягом 2 років 2 форумів з метою просунення інформації; проведення майстер-класів).
 3. Зміцнення організаційної стійкості нових ініціатив (Школа громадянського суспільства/активіста; серія вебинарів та скап-конференцій; проведення семінарів).

 

Потім кожний учасник коротко представив себе та свою організацію. Серед учасників були як громадські діячі, так і представники органів місцевого самоврядування. (після узагальнення всіх матеріалів ГО «Жіночі перспективи» обіцяла надіслати всі презентації).

 

У другій половині дня до нас завітав Чаплинець М, депутат, та Ковальський Богдан, перший заступник голови об’єднаної Грабівецької територіальної громади Львівської області. Їх дуже непокоїло питання грабування аеропорту Львів 2, що знаходиться на території громади, є власністю Міноборони України. На теперішній час декілька підрядників завезли техніку, переробляють полосу на гравій та вивозять його. Якщо сидіти і мовчати, через декілька місяців цієї полоси не стане. А в умовах війни це дуже важливий стратегічний об’єкт. Всі звернення до всіх гілок влади залишаються без реагування.  Учасники стажування давала поради, виходячи з власного досвіду, як привернути увагу до цієї проблеми. По-перше, потрібно запросити і кожного дня запрошувати різні ЗМІ, привертати увагу громадськості через соціальні мережі, при тому не показувати проблему тільки, як негатив, а напроти, представити плани і перспективи громади, наприклад, створення індустріального парку, а це розвиток громади.

Підводячи підсумки зустрічі, ми обговорили, як привернути увагу до своїх міст (вивчити людський потенціал, знайти креативних людей (у них завжди багато ідей), співпрацювати з етнографами, рекламувати своє місто).

 

Згідно з програмою стажування на другий день ми зустрічались з головою офісу Реформ у м. Львові Олексієм Орловським. В офісі працює 3 особи.

Децентралізація заснована на польському прикладі територіального розподілу громад. Процес децентралізації у Львовській області був складним. Деякі новообрані голови навіть не вміють відкривати казначейські рахунки. З досвідченими головами процес відбувається легше. У поточному році з спецфонду держава планує надати 1 млрд.грн. новоствореним територіальним громадам. Преференції будуть надаватись сільській місцевості. У травні-червні 2016 року у Львові буде проведено інвестиційний форум.

На теперішній час планується створення у Львівській облдержадміністрації відділу соціально-гуманітарного напрямку для юридичної підтримки культури, охорони здоров’я, освіти (є положення, штатний розклад).

Олексій поділився з нами ще не підтвердженою остаточно інформацією, що швецькі донори планують створити на території України 600 ЦНАПів.

 

Після офісу Реформ ми переїхали працювати в офіс. ГО «Жіночі перспективи». Як було сказано раніше, одним з напрямків діяльності ГО є гендерна рівність. Я дійсно дізналась багато цікавого. В любому проекті має бути гендерна складова. Тому, цю організацію просять провести тренінги, як написати проект, оскільки, повторююсь, всюди присутній гендерний аспект.

Максимович Л. навела декілька прикладів:

 • при написанні проекту щодо ремонту в кардіологічному відділенні якоїсь лікарні було передбачено однакову кількість жіночих та чоловічих койкомісць. Як виявилось з часом, з чоловіками частіше за жінок трапляються інсульти та різні кардіологічні захворювання.
 • при проведенні централізованого водоводу в селищах Казахстану при проектуванні чоловіки самі вирішили, де будуть встановлені водорозбірні колонки. Вони не запитали у жінок, які ведуть домогосподарство, як і де їм буде зручніше набирати воду. Після вводу в експлуатацію жінки продовжували ходити за водою на річку, настільки незручно було встановлено колонки. При проведенні водоводу в наступних селищах до роботи було залучено жінок.

 

При написанні проектів не треба думати, що всі думають, як ти думаєш.

Ще декілька слів про свою діяльність розповіла пані Люба:

 • організація проводить тренінги для жінок з фінансової грамотності;
 • юридичні консультації в районах;
 • тренінги для дільничних та слідчих щодо насильства в сім’ї;
 • тренінги для студентів-правників;
 • консультації осіб, що постраждали від насильства в сім’ї;
 • підготовка позовів до суду;
 • тренінги для студентів-правників;
 • допомога в написанні бізнес-планів для переселенців;
 • робота з центром зайнятості;
 • різні акції, флеш-моби (акція «Відпусти проблеми» з шариками, до яких прив’язують записку з проблемою та відпускають. Для привернення уваги до насильства в сім’ї міжнародна організація з міграції проводить акції в містах «Невидимі» – прозорі фігури, на яких написано розповіді осіб про насильство.

Після кофе-паузи керівник  ГО «Європейський діалог» Олександр Софін представив свою презентацію (додається). Його ГО займається  аналізами. Звернув увагу на тому, що в ГО повинен бути аудит, особливо на транскордонних проектах. На початку процесу децентралізації влади в країни їхня організація вивчала та аналізувала територіальні громади, що збирались об’єднуватись (доступність, оптимізація, нарощування економічного потенціалу).

Софін О. націлював на написання саме розвиткових проектів. Треба думати на перспективу, тому повинна бути стратегія, а з неї вже планування проектів (створення КП, дорадчих органів, придбання техніки).

 

Протягом 29 та 30 січня поточного року учасники стажування взяли участь у Першому Всеукраїнському Форумі сталого розвитку «Перспективи та можливості сталого розвитку громад», організованому ГО «Реформи разом» у партнерстві з ГО «Жіночі перспективи» та МФ «Відродження».

Першого дня Форуму відбулась підсумна дискусія «Розширення можливостей сталого розвитку громадян: виклики децентралізації». Модератором дискусії виступила керівниця Західноукраїнського представництва МФ «Відродження» Оксана Дащаківська.

Спільно з запрошеними спікерами Оксаною Гузь (ООН, Місцевий розвиток, орієнтований на громаду, м. Луцьк), Богданом Юзвяком (голова Новокалинівської об’єднаної громади Львовської області), Оксаною Міхеєвою (соціолог, історик Українського католицького університету), Романом Матисом (радником голови ЛОДА з питань розвитку регіону та залучення інвестицій), Ярославою Сорокопуд (координатор Галицького кластеру кооперації) обговорювались питання, як можна зростити та пожвавити соціальний потенціал, про те, що необхідно вивести дуже низький рівень довіри громадян до інституцій на більший рівень.

Оксана Гузь вважає, що нікого з громади не треба заставляти, а лише показувати гарні приклади.

Ярослава Сорокопуд поділилась досвідом успішних прикладів сталого розвитку селищ (кооперативи з тваринництва, вирощування ягід тощо). Вона дійшла висновку, що самозабезпечення – це важливий аргумент для сталого розвитку. Необхідно реєструвати підприємства на своїх територіях. Вона допомагає проводити навчання, навчальні відвідування, мігруючі ярмарки. За підтримки МФ «Відродження» створено 4 навчальні центри для сільського господарства.

Роман Матис вважає, що необхідно спочатку зробити інвентаризацію ресурсів. Вже після цього переходити до реалізації різних проектів.

Наприкінці дискусії спікери висловили думки, який 1-й крос необхідно зробити для сталого розвитку громад:

 • почати діяти;
 • стратегія;
 • ініціативна група;
 • практика маленьких успішних справ;
 • бажання розвиватися.

 

У форматі «Світове кафе» всі учасники форуму дискутували на тему «Можливості для сталого розвитку громад». Учасники повинні були відповісти на питання «За якими критеріями ми зрозуміємо через рік, що ми розвиваємось».

В приміщенні розмістили 6 інтерактивних дощок, учасників розділили  на 6 груп. Кожна група працює на одній дошці 5 хвилин, після дзвоника переходить на наступну дошку. Написали дуже багато. Наприкінці кожна група повинна була обрати на дошці, з якої починала свою роботу, 5 основних критеріїв. Ось результат:

МІСЦЕВА ВЛАДА:

 • збільшення кількості робочих місць;
 • збільшення доходів на душу населення;
 • е-урядування;
 • кількість скарг.

 

ГРОМАДСЬКИЙ СЕКТОР:

 • участь громадськості у прийнятті рішення;
 • кількість громадських слухань;
 • звітність влади;
 • реанімація старих підприємств.

 

ОСВІТА І ДОШКІЛЬНЕ ВИХОВАННЯ:

 • відсоток охоплених освітою дітей;
 • вартість утримання однієї дитини;
 • рівень знань дітей;
 • матеріально-технічна база закладів;
 • кількість переможців.

 

МЕДИЦИНА:

 • наявність аптеки;
 • карета швидкої допомоги;
 • сімейна амбулаторія;
 • ведення стипендії для жителів громади, які після навчання повернулись працювати у своє село.

 

ЕКОНОМІКА:

 • збільшення інвестицій;
 • створення конкурсної спроможності;
 • стратегія розвитку;
 • збільшення кількості робочих місць;
 • експорт продукції.

 

ЕКОЛОГІЯ:

 • навчання з еко-свідомості;
 • сортування сміття, вивіз, переробка;
 • упорядкування території навколо цвинтарів;
 • припинення паління листя;
 • очищення водойм.

 

Цей насичений день закінчився 2-годинною цікавою екскурсією по Львову.

 

У суботу, 30 січня, робота розпочалась з презентацій на тему «Розвиток громадян Львівщини». Відбулась дискусія на тему «Спільні цінності та цілі для розширення можливостей сталого розвитку громад».

Зеновія Шульга, майстер етнічних шлюбних костюмів наполягала на тому, що для розвитку треба залучати фахівця.

Микита Орест (Агенція місцевого економічного розвитку Яворівщини) розповів про життя селищ та проектну діяльність у 2015 році. Рекомендував літературу «Розбудова громадян за рахунок внутрішніх ресурсів: шлях до відкриття і мобілізації ресурсів громади». Автори Джон Кретцманн, Джон Макнайт. Готов надіслати електронний варіант.

Микола Орлов, заступник голови Здолбунівської райдержадміністрації, голова ради Аналітичного центру розвитку міста ЗЕОН, презентував свою ГО, напрацювання. У своєму місті вони залучають і відбирають активістів в Інтелектуальному клубі, де грають в різні ігри. Є плідні успіхи щодо боротьби з наклейщиками реклами, оголошень, розміщенням та паркуванням машин в неналежному місці. Микола є автором книг «Кращі практики креативу і естетики використання міського простору».

Заступник голови офісу Реформ Львівщини Андріан Фітьо доповідав про підготовку стратегії розвитку.

Представниця ГО «Реформи разом» закликає, що під час підготовки стратегії розвитку громадян необхідно максимально залучати людей, оскільки саме жителі знають свої території та потреби зсередини.

Менеджер-економіст, засновник Києво-Могилянської бізнес-школи Павло Шеремент відверто сказав, що грошей в країні немає, нас ніхто не зможе спасти, ані уряд, ані Європа. Гроші є в Світовому банку, в Банку реконструкції та розвитку. Одне сподівання – на самих себе, на громади.

 

Після дискусії відбувалась фасилітація учасників на тему «Які спільні дії ми можемо зробити для сталого розвитку громад України?». Ми знову працювали по групах по 12 осіб з метою визначення 6 основних напрямків.

Визначені напрацьовані напрямки: зробити дорожню карту спроможної громади, діяти на місцях, взаємодіяти, створити експертно-просвітницьку мережу, створити інтерактивну платформу, організовувати спільні заходи.

 

Робота форуму закінчились урочистим підписанням Меморандуму між ГО різних областей України  щодо поширення позитивного досвіду розвитку громадян у 2016-2017 рр.

 

Учасникам стажування були вручені сертифікати.

 

Я безмежно вдячна ГО «Асоціація «Відродження та Розвиток», організаторам та всім учасникам за отриманий цікавий досвід.

 

 

Т.О.Ягупова

Поделиться этой новостью

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on google
Google+
Share on whatsapp
WhatsApp

Наші новини

Другий цикл семінарів Ресурсного Центру

Новий рок розпочався для команди нашої організації з проведення другого циклу семінарів у громадах Донецької області в межах проєкту «Сучасний погляд на представницьку демократію: ОСНи Донеччини», за фінансовою підтримкою Міжнародний фонд “Відродження” та European Union in Ukraine.

Дізнайся більше »

Візит Ирини Миронової, виконавчої директорки ГО «Нуль відходів Львів» до Сіверської МТГ

Тренерка Ірина Миронова, виконавча директорка ГО “Нуль Відходів Львів” завітала до Сіверської МТГ для проведення дводеннего тренінгу і зустрічі з мешканцями в межах нашого проєкту з метою втілення Концепції Нуль Відходів Стратегії громади

Дізнайся більше »

Крокуємо Стратегією розвитку

Ми починаємо новий проєкт «Крокуємо Стратегією розвитку і розробляємо «Концепцію Нуль відходів» в Сіверської громаді» з метою впровадження Стратегії розвитку Сіверської МТГ та популяризації європейських підходів до вирішення питання поводження із твердими побутовими відходами (ТПВ)

Дізнайся більше »

Стратегія Сіверської ОТГ до 2027 року

Наявність обґрунтованого розділу щодо захисту довкілля в Стратегії розвитку Сіверської громади до 2027 року та міської бюджетної програми дозволить побудувати більш якісну комунікацію з донорами, обласними та державними фондами для вирішення проблем.

Дізнайся більше »

Місцева екологічна конференція “Сіверська еко громада 2027”

26 жовтня відбулась Місцева екологічна конференція «Сіверська еко громада 2027 –перспективи розвитку громади та забезпечення сталого управління природними ресурсами», на якої були підведені підсумки річного напрацювання та розробки Стратегії розвитку Сіверської МТГ.

Дізнайся більше »